Biała Tarnowska przyciąga wędkarzy

Ubiegłego weekendu (05.09.br) nad rzeką Biała Tarnowska za progiem wodnym znajdującym się przy moście na ul. Długoszowskich w Bobowej, miłośnicy oraz pasjonaci łowienia ryb spotkali się na zorganizowanych zawodach wędkarskich na spławik.

To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście, której pomysł powstał w głowach właściciela firmy Tomki – Tomasza Obrzuta oraz jego żony. To właśnie oni założyli niedawno dodatkową działalność pod nazwą: Przewodnicy wędkarscy & integracja.

„Założyliśmy firmę pod nazwą „Przewodników wędkarskich & integracja” aby organizować ludziom wędkarstwo na terenie Małopolski, Bieszczad i okolic Beskidu Sądeckiego – mówi Tomasz Obrzut, organizator zawodów a zarazem właściciel firmy integrującej wędkarzy. Zaczęliśmy organizować zawody wędkarskie. Jest obecnie kilku, nawet kilkunastu zapaleńców łowienia. To wszystko polega na dobrej zabawie. Dzisiaj w Bobowej zorganizowaliśmy zawody spławikowe dla naszych znajomych. W listopadzie planujemy zrobić dużo większy turniej, na który zaprosimy znajomych wędkarzy z Krakowa, Krosna. Będą to zawody spinningowe na Dunajcu w okolicach Szczawnicy, których głównym celem będzie głowacica. Niestety Rzeka Biała jest w tragicznym stanie: śmieci, ścieki, co widać gołym okiem. Dużo lepszy stan jest na Ropie, jest ona dużo czyściejsza, lepiej zarybiana. Jest tam dużo pstrąga, lipienia. W Białej jest natomiast dużo klenia, a pstrąga ciężko uświadczyć.”

Zwycięzcom zawodów został Piotr Wojtaczka, który tak oto komentuje swój sukces: – Łowiło się elegancko, pogoda sprzyja. Udało się dzisiaj wygrać, dzięki Tomaszowi. Złowiłem 3 klenie o długości 25-30 cm i to wystarczyło. Chłopaki też łapali, ale troszeczkę mniejsze. Wędkuje już 4-5 lat i jest to dla mnie nowa pasja, którą kontynuuje wraz z kolegami z firmy.”

Kilka słów o nowej inicjatywie mówi Szymon Wojna, uczestnik zawodów: „Prowodyrem dzisiejszej akcji jest Tomek i jego żona. Zależało nam by połączyć hobby z czymś pożyteczniejszym. Sami bardzo często jeździmy na ryby i mamy nadzieje że być może inne osoby też się tym zarażą, łapiąc wędkarskiego bakcyla. Wszyscy już należymy do kół wędkarskich gorlickich lub grybowskich, gdzie każdy może opłacić kartę. W planie mamy organizacje wypadów, na których będzie można nie tylko połowić w ciekawych miejscach ale i się pobawić, zintegrować. Wszyscy wędkujemy praktycznie od dziecka. Znamy cały region wędkarski – wszystkie miejscówki. Bez problemu możemy zabrać nawet kogoś, kto nigdy nie wędkował. Tomek udostępnia sprzęt i jakby ktoś chciał spróbować to nie ma żadnego problemu, jest u nas mile widziany. Gwarantujemy, że będzie się dobrze bawił w miłej atmosferze i na pewno nie będzie żałował.

Szymona zapytaliśmy jakie ryby występują w Białej Tarnowskiej: – Tak naprawdę można się spodziewać tutaj każdej ryby, bo i szczupaki nawet się zdążają. Dzisiaj łowimy na spławik, czyli nastawiamy się na klenia i świnkę. Przynęty mamy takie, które są dozwolone przepisami. W górskich rzekach można łowić tylko na przynęty naturalne, nie można stosować żywych. My łowimy dzisiaj na pęczak, makaron, próbujemy też na kukurydzę. Stan wody w Białej jest z roku na rok coraz lepszy. Jest to rzeka ze żwirowym, kamienistym dnem, co sprzyja tarłu. Ostatnio nawet troć się tutaj pojawiła, Tomek Obrzut złapał 50 cm okaz w Jankowej. Ta rzeka robi się coraz ciekawsza.

Wszystkie złapane przez wędkarzy ryby wróciły oczywiście do wody. Zwycięzcy oraz inicjatorowi zawodów gratulujemy!

admin

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *